Największa ekspozycja w Polsce
Lider sprzedaży kostki brukowejSprzedaż na terenie całej Polski

PORADY

 
WYBÓR KOSTKI BRUKOWEJ

Oferta kostki brukowej i innych materiałów do dekoracji przestrzeni może czasem przyprawiać o lekki zawrót głowy. Mając do wyboru tak wiele różnorodnych produktów, powinniśmy dobrze przemyśleć, czego nam właściwie potrzeba.

Grubość kostki
Dobór odpowiedniego materiału powinien być zdeterminowany przeznaczeniem powierzchni. W zależności od tego, jakim obciążeniom wynikającym z natężenia ruchu będzie podlegała, należy wybrać materiał o różnej grubości: 4-6 cm w przypadku wąskich ogrodowych ścieżek, 6-8 cm w przypadku podjazdów i ciągów przeznaczonych do ruchu aut.

Wielkość kostki
Równie ważny jest odpowiedni dobór materiału pod względem jego rozmiarów. Wybierając wielkość kostki, należy wziąć pod uwagę to, jak duża przestrzeń będzie nią wykładana. Z estetycznego i praktycznego punktu widzenia, niewielka kostka o prostym wzorze sprawdzi się najlepiej na wąskich i krętych ścieżkach. Jej zastosowanie eliminuje konieczność docinania elementów.

Faktury, kolory i kształty
Wybrany przez nas materiał powinien być stylistycznie spójny z całością otoczenia posesji. Należy pamiętać, że inne rodzaje materiału sprawdzają się w przestrzeniach klasycznych, inne w tych stylizowanych na sielankowe dworki, jeszcze inne w otoczeniu domów nowocześnie minimalistycznych. Zasad estetycznych jest wiele, lecz w doborze ilości i rodzajów kostki powinniśmy niezmiennie kierować się tylko jedną zasadą - umiaru.

Liczy się efekt
Jeśli nie jesteśmy pewni efektu, jaki chcemy uzyskać, warto skorzystać z pomocy fachowców. Doświadczenie specjalistów w dziedzinie projektowania przestrzeni z pewnością pozwoli uzyskać doskonały efekt wizualny i sprawi, że otoczenie domu stanie się piękne i praktyczne.
źródło: www.polbruk.pl

 

 


 UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ

1. Zdjąć warstwę gruntu o grubości 20 - 45 cm liczoną od góry wykonywanej nawierzchni. Głębokość wykopu zależy od istniejącego podłoża oraz obciążeń jakie będzie przenosiła nawierzchnia.

2. Zagęścić koryto wykopu.

3. Postawić obrzeża w przypadku ich stosowania. W przypadku wykonywania kontry betonowej można pominąć ten punkt.

4. Ułożyć warstwę podbudowy spełniającej rolę warstwy nośnej. Tutaj w zależności od rodzaju obciążeń może być sama stabilizacja cementowo-piaskowa, gruz betonowy, kamień dolomitowy lub kwarcytowy. Nie zaleca się używania gruzu ceglanego oraz tłuczni wapiennych do wykonywania podbudowy z uwagi na ich lasowanie. Po rozłożeniu podbudowy należy ją zagęścić.

5. Na to podłoże (podbudowę) nanoszona jest podsypka cementowo-piaskowa lub piasek jako ostatnia warstwa podbudowy. Po rozłożeniu kolejnej warstwy podbudowy należy ją zagęścić.

6. W warstwie podsypki układane są co około 2 m rurki metalowe tak, aby leżały z jednakowym odstępem - 5 cm od górnej płaszczyzny projektowanej kostki (w przypadku kostki 6 cm. 1 cm przyjmuje się na końcowe zagęszczenie kostki). Ważne aby rurki były ułożone ze spadkiem - umożliwi to odprowadzenie wody w określonym kierunku.

7. Po ułożonych wcześniej rurkach należy ściągnąć łatą nadmiar podbudowy. Po wyjęciu rurek należy uzupełnić miejsce po nich piaskiem lub podsypką cementowo-piaskową.

8. Na przygotowany "plant" zaczynamy układać kostkę brukową. Zgodnie ze sztuką rzędy kostek powinny być układane prostopadle do kierunku jazdy.

9. Po ułożeniu kostki jeżeli nie były wcześniej układane obrzeża wykonujemy kontrę betonową (wbetonowujemy ostatni rządek kostek).

10. Kolejnym etapem będzie zamiecenie nawierzchni, zamontowanie gumy pod płytę zagęszczarki i zagęszczenie ułożonej nawierzchni.

11. Po zagęszczeniu zasypujemy istniejącą nawierzchnię piaskiem sortowanym 0-2. Ważne aby piasek leżał na kostce min. 2 tygodnie w celu dobrego zafugowania. Podczas tego okresu należy go kilka razy przemieść aby uzupełnić powstające szczeliny pomiędzy kostkami.

 

 
PIELĘGNACJA KOSTKI BRUKOWEJ

Kostka brukowa jest materiałem szczególnie narażonym na wpływ szkodliwych czynników otoczenia - zmiany aury i temperatury, intensywne użytkowanie oraz szkodliwe działanie mikroorganizmów. Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak pielęgnować kostkę brukową:

Mycie kostki brukowej
Do usuwania zanieczyszczeń w postaci pyłu wnikającego w zagłębienia materiału oraz porostów pokrywających kostkę w miejscach zacienionych i wilgotnych najlepiej użyć myjki ciśnieniowej ze specjalną przystawką. Dla uzyskania trwałego efektu zaleca się również stosowanie środków chemicznych do niszczenia zielonych nalotów, które jednocześnie opóźniają ich nawroty oraz przywracają właściwości antypoślizgowe kostki. Nie zaleca się zeskrobywania mchów i porostów, ponieważ może to naruszyć strukturę materiału.

Odplamianie kostki brukowej
Plamy z tłuszczu lub oleju silnikowego, które wniknęły w materiał, należy usuwać za pomocą specjalistycznych środków do czyszczenia płyt chodnikowych i kostki brukowej. Ich dobór powinien być przemyślany i skonsultowany z fachowcem, ponieważ zbyt silne środki mogą spowodować odbarwienie czyszczonej nawierzchni.

Impregnacja kostki brukowej
Jest zalecana szczególnie w lokalizacjach, które są narażone na trudne zabrudzenia, jak miejsce na grill lub podjazdy i miejsca postojowe. Polega na pokryciu kostki brukowej preparatem zabezpieczającym ją przed wchłanianiem wody i płynnych zanieczyszczeń (olej, benzyna itp.). Impregnacja wpływa pozytywnie na trwałość materiału oraz podwyższa jego odporność na zarysowania i ścieranie.

Odchwaszczanie szczelin
Usuwanie chwastów wrastających w szczeliny pomiędzy elementami nie jest prostym zadaniem. Nie zaleca się wykonywania tej czynności mechanicznie (przez wyrywanie roślin). Zdecydowanie łatwiejsze i nieprzynoszące szkody dla konstrukcji ogrodowej ścieżki jest usuwanie chwastów przy użyciu preparatów chwastobójczych, które nanosimy za pomocą spryskiwacza lub odpowiedniego mazaka.

Wypełnianie szczelin
Gdy przestrzenie między elementami są wypełnione przez piasek, istnieje konieczność jego uzupełniania. Wywiewanie i przenoszenie przez owady drobin tego materiału może stać się przyczyną osłabienia stabilności elementów. Dlatego raz na jakiś czas należy przemieść powierzchnie drobnym piaskiem.
źródło: www.polbruk.pl

 

 
WYKWIT WAPIENNY - CO TO JEST?

Biały nalot na betonowych elementach budowlanych nie jest dla specjalistów nowością.

Jednak od czasu wkroczenia betonowej kostki brukowej "na salony" prywatnych posesji, zjawisko zyskało status problemu publicznego. Zdążyło przy tym obrosnąć w niepotrzebne mity i nieprawdziwe opinie, przez które producenci i klienci spoglądają na siebie podejrzliwym okiem. Dla klientów nastawionych entuzjastycznie do koncepcji mozaiki na podwórku i fantazyjnych ścieżek w ogrodzie, zgrzytem są przebarwienia i biały nalot, który może (choć nie musi) pojawić się, zwykle krótko po ułożeniu nawierzchni.


wykwit wapienny na kostce świeżo po jej ułożeniu

Tak zwane wykwity, to nic innego jak wapienne osady. Związki wapnia występują we wszystkich rodzajach cementów stosowanych do produkcji kostki. Można powiedzieć, że nie istnieje beton użytkowy o tak niskiej jego zawartości, aby nie wystąpiło zagrożenie powstawania białego nalotu. Bardzo ważna jest jakość surowców stosowanych do produkcji. Poza tym beton to tworzywo które stabilizuje się i stopniowo dojrzewa w procesie twardnienia i oddziaływania warunków atmosferycznych otoczenia. Jednym z elementów procesu (dla nas niepożądanym) jest właśnie biały nalot.
Bezpośrednim winowajcą jest wodorotlenek wapnia. Wilgoć z deszczu i śniegu wnika przez mikropory do wnętrza kostki i rozpuszcza nie związany w procesie produkcji związek. Roztwór odparowując wydostaje się na powierzchnię betonu, gdzie łączy się z dwutlenkiem węgla z powietrza i tworzy trudno rozpuszczalny węglan wapnia, osadzający się na powierzchni kostki.
Pod wpływem działania miękkiej wody deszczowej i dalszych reakcji z dwutlenkiem węgla, stopniowo przechodzi w kwaśny węglan wapnia, który rozpuszcza się w wodzie. A co za tym idzie, wraz z kolejnymi deszczami wykwity ulegają zupełnemu zmyciu. Zgodna deklaracja producentów podaje, że cały problem może zniknąć już po kilku miesiącach. W sytuacjach granicznych może to potrwać do dwóch, maksimum trzech lat od ułożenia kostki.
Częstą reakcją klientów na pojawienie się białego nalotu jest natychmiastowe podejrzenie o wadę zakupionego towaru i żądanie reklamacji. Sama obecność wykwitów zwykle nie może być powodem reklamacji. Polskie Normy dotyczące wyrobów betonowych (np. PN-EN 1338:2005 - "Betonowa kostka brukowa. Wymagania i metody badań") oraz wymagane Aprobaty Techniczne Instytutu Badawczego Dróg i Mostów dopuszczają występowanie wapiennych wykwitów, jako naturalnego elementu dojrzewania betonu. Renomowani producenci uprzedzają klientów o możliwości wystąpienia zjawiska. Informacja na ten temat umieszczana jest również na etykietach dołączanych do palet z kostką. Krótko mówiąc, nie ma technicznej możliwości zupełnego wyeliminowania niechcianych plam.
Ewentualne wykwity nie mają szkodliwego wpływu na właściwości użytkowe betonowego bruku. Czasowe pogorszenie estetyki nie jest uznawane za istotne, ponieważ nie wpływa na inne cechy nawierzchni. Dlatego nawet wyroki Polubownych Sądów Konsumenckich są w takich przypadkach niekorzystne dla nabywcy.
Pomóc naturze (i sobie) można w dwojaki sposób. Pierwszy to chemiczne środki do czyszczenia powierzchni betonowych. Do dyspozycji mamy gotowe substancje rozpuszczające nie tylko naloty cementowe, ale również resztki betonu, zaprawy i inne osady. Po zabiegu powierzchnia kostki będzie bardziej szorstka. Może też zmienić się nieco jej odcień. Jeśli kostka ułożona jest pod dachem, chemiczne czyszczenie będzie jedynym sposobem na skuteczne usunięcie wykwitów.
Drugim sposobem będzie zaimpregnowanie nawierzchni lakierem do betonu. Zabieg ten nada nawierzchni świeży wygląd i zabezpieczy kostkę przed wnikaniem wody, a przez to ograniczy powstawanie wykwitów. Oprócz tego będzie chronić ją przed wpływami warunków atmosferycznych, zapobiegnie pyleniu oraz zwiększy żywotność kostki. Nie wpłynie negatywnie na przyczepność podłoża. Impregnaty bezbarwne nadadzą kostkom wygląd mokrej nawierzchni, a kolorowe wzmocnią ich naturalną barwę. Z tak zabezpieczonej łatwiej będzie usunąć wszelkie, nawet trudnousuwalne zanieczyszczenia.
Z jednej strony obecność wykwitów to naturalny element dojrzewania wszystkich wyrobów betonowych. Z drugiej jeśli zdecydujemy się na renomowanego producenta kostki i ułożymy ją natychmiast po zakupie może okazać się, że wapienny nalot (o ile w ogóle się pojawi) zniknie... już po miesiącu, a kostka odzyska swój pierwotny wygląd.
źródło: www.omegabruk.pl
BRUK-BETCT SERVICE Sp. z o.o.DROGBRUKGalabetonJadar Sp. z o.o.KOST-BETLIBET Producent Kostki Brukowej OfertaPOLBRUKSEMMELROCK Producent kostki brukowej OfertaSTARGRESTUBĄDZINVESTONE Producent Kostki Brukowej OfertaZOYA